Přehledy jsou užitečný nástroj pro správu velkého množství záznamů. Ovšem někdy potřebujete mezi nimi filtrovat. Proto nabízí Power Reporting tři typy filtrování od velmi jednoduchého filtrování na pár kliknutí, až po pokročilé, určené uživatelům s hlubšími znalostmi.


Image Placeholder

Panel Možnosti filtrace

Umožňuje základní způsob filtrování, který ovlivňuje množství dat načítaných přímo z databáze. Proto byste si měli dávat pozor zejména na rozsah datumů, které se v přehledech někdy vyskytují. Může se stát, že si například načtete 100 000 řádků dat. To v praxi obvykle nemá smysl a zbytečně zatížíte databázi.


Při práci s panelem Možnosti filtrace lze jednotlivá pole ve filtru vyplnit dvěma způsoby, první je výběr z menu, které otevřete kliknutím na šipku na konci řádku. Druhý způsob funguje na principu vyhledávače, kdy vyplníte několik písmen z názvu a filtr dohledá odpovídající výsledky. Nezapomeňte kliknout na tlačítko Zobrazit (teprve poté se projeví změna).


Je důležité myslet na tento základní filtr v případě, že budete využívat také ostatních způsobů filtrace. Vždy už pak filtrujete tento základní výběr dat.


Image Placeholder

Filtrování podle sloupců

Tyto filtry naleznete v záhlaví samotného přehledu. Velmi užitečné je vyhledávání, které se nachází nenápadně v řádku pod názvy sloupců.


Image Placeholder

Další je přímo v řádku s názvy sloupců. Filtr se skrývá pod ikonou (hodně malého) trychtýře, který se objeví při najetí myší do prostoru s názvem sloupce. Hodí se na filtrování číselníkových hodnot, například stavu spisu. Pokud kliknete mimo ikonu, bude se přehled pouze řadit sestupně nebo vzestupně, jak vidíte na obrázku níže.

Image Placeholder

Není omezení na počet filtrů, takže můžete využít tuto funkci v několika sloupcích najednou.


Image Placeholder

Užitečnou vychytávkou je ve spodní lište možnost vrátit se o krok zpět, nebo rovnou zrušit celé filtrování.


Image Placeholder

Používání editoru filtrů

Ve spodní liště ještě zůstaneme, v pravém rohu naleznete tlačítko tužky. Tím otevřete editor, který umožňuje také editaci podle sloupců, ovšem v mnohem sofistikovanější podobě.


Image Placeholder

Zde už je potřebné aby měl uživatel pokročilé znalosti o možnostech filtru. Můžete upravovat stávající podmínky nebo vytvořit nové pomocí zeleného tlačítka +. Namísto zeleného # vyberete sloupec, modrý text upravuje podmínku a nakonec v šedém poli zbývá doplnit hodnotu podle které se provede filtrování. Podmínkou může být i jiný sloupec.


Image Placeholder

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Našli jste odpověď?