Všechny sbírky
Často kladené otázky
Licence, zálohy a data
Jak je to se zálohováním a ochranou mých dat?
Jak je to se zálohováním a ochranou mých dat?
Kateřina Albrechtová avatar
Autor: Kateřina Albrechtová
Aktualizováno před více než týdnem

Základem zabezpečení je šifrovaný přenos dat 256-bitovým certifikátem. Ten znemožňuje odposlouchávání přenosu dat mezi prohlížečem a serverem Evolia. V hodnocení nezávislého testu SSL Labs získalo Evolio nejvyšší rating A+.


Evolio nabízí ukládání dat buď do cloudu nebo na server zákazníka (což vyžaduje dodatečné licence).


Následující text se týká varianty ukládání dat v cloudu.


Kde leží moje data?

Veškerá data, která do Evolia vkládáte, jsou uložena na cloudu Microsoft Azure. Použití cloudu Microsoft Azure také zajišťuje maximální bezpečnost splněním mnoha standardů pro dodržování předpisů, jako jsou GDPR, ISO 27001, HIPAA, FedRAMP, SOC 1 a SOC 2.


Zajímavostí cloudu Microsoft Azure je, že ho řada velkých firem a korporací akceptuje pro používání. Tyto firmy obvykle odmítají ukládání dat v cloudu, chtějí všechna data udržovat na svých serverech. Nicméně v případě MS Azure byly díky skvělému zabezpečení ochotny ustoupit a začít používat aplikace ukládající data do Azure.


Jak se data zálohují?

Data jsou ukládána do dvou typů úložišť:


MS SQL databáze pro běžná data

Standardní údaje jsou ukládány v klasické SQL databázi. Tato databáze je ve full database backups modu, který vytváří online zálohu dat. V případě havárie serveru nepřijdete o žádná data. Další výhodou je, že se lze vrátit v čase na libovolnou minutu až 35 dnů zpět - toto platí i pro Free verzi Evolia.


Zákazníci využívající verzi Standard a Premium mají databáze zálohovány také klasickým způsobem. Zálohy jsou tvořeny měsíčně. Měsíční zálohy potom po dobu 6 měsíců.


Azure Blob pro dokumenty

Dokumenty jsou uloženy v tzv. Azure Blobech, které jsou zálohovány každý den. Evolio využívá tzv. Geo-replication, kdy jsou dokumenty paralelně umístěny ve dvou separátních datacentrech (West Europe a North Europe). V případě smazání dokumentu jej lze obnovit ještě 365 dní.

Stažení z Blobu do vašeho počítače

Část svých dat si můžete zálohovat i sami. Jednou za 6 měsíců máte možnost stáhnout do počítače všechny své dokumenty. Pro export je nutné najet do Nastavení - Licence a fakturace, kde naleznete tlačítko Zálohovat dokumenty.


Jak to tedy funguje?

Zde jsou příklady situací, které teoreticky mohou nastat:


  • Na datové centrum spadne letadlo: Dojde k přepnutí na záložní datové centrum.

  • Poškodí se server: V několika sekundách dojde k přepnutí na záložní server (uživatel si toho obvykle ani nevšimne).

  • Nějaký uživatel udělá fatální chybu, např. smaže klíčový dokument: díky průběžné záloze lze 35 dnů obnovit jakákoliv data.

Mohou uniknout data z vyřazených disků?

Vzhledem k bezpečnostním normám jsou vyřazené disky rozemlety na prášek a teprve pak smí opustit prostory datového centra. Průšvihy, které se už několikrát staly v české kotlině, v případě cloudu nehrozí.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dostali jste odpověď na svou otázku?